Çocuk Odaları için Yaratıcı Çözümler

Çocuk Odaları için Yaratıcı Çözümler

Çocuk odası çocukların vakitlerinin büyük bir bölümünü geçirdikleri mekanlardan biri. Eğlenmek, ders çalışmak, dinlenmek....

Odaları onlar için birer oyun alanı. Bu oyun alanlarını da zenginleştirmek ebeveynler ve çocukların ortak hayal gücüne bağlı. Günün sonunda biz yetişkinler gibi çocuklar da dinlenmek için zevkli, konforlu ve fonksiyonel bir yatak odası istiyor. Hem eğlenceli hem de düzenli bir alan tasarlamak için, en iyi çocuk odası dekorasyon fikirlerini topladık.

Detaylara geçmeden önce çocuk odası dekorasyonu ile ilgili daha fazla şey öğrenmek istersen aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsin:

Hayal Gücüyle Tasarlanmış Çocuk Odaları

Çocuk Odaları İçin Yatak Tasarımları

Çocuk Odası Dekorasyon Trendleri

Çok İşlevli Mobilyalar

Küçük bir odaya çok fazla şey sığdırmak klostrofobik bir his yaşatır. Bu nedenle, çocuğunuzun neye ihtiyacı olduğuna dair öncelik listesi hazırlamak önemli. Çocuk kıyafetleri tam uzunlukta bir askı alanına ihtiyaç duymaz, bu yüzden küçük bir odada minimal ölçeklerde bir gardırop ve çekmece iyi olabilir.  Güzel tasarlanmış mobilyalar genç yaşlara kadar dayanır. Nötr renklerde ve uygun boyutlarda mobilyalar, çocukluğun her aşaması için uyarlanabilir. Beyaz bir kaplama veya nötr ahşap kaplamalı bir yatak harika bir başlangıç olabilir.

Eğer ihtiyaçlarına uygun bir mobilya bulamadıysan, Armut’taki en iyi mobilya ustalarından ücretsiz fiyat teklifi alabilirsin.

cocuk-odasi-dekorasyon

Odanın Şekline Uygun Yatak Seçimi Yapın

Genellikle odanın odak noktası, yataktır. Küçük bir odanız varsa ranzalar, mükemmel bir alan koruyucu. Ayrıca, alandan kazanmak için, çocuklara uygun mobilya yerine, yetişkinlere özel daha dar ve kısa boyutlarda bir yatak alınabilir. Bununla birlikte, çocuğunuz büyüme çağındayken; tekrar yeni bir yatak satın almak zorunda kalmanın ek masrafına karşı önlem alabilirsiniz.

Duvarları Hayal Gücünüzle Baştan Yaratın

Bir galeri duvarı çocukların favori objelerini, yaptıkları resimleri kısacası yaratıcılıklarını sergilemek için eğlenceli bir yol. Yatak odasının duvarı için parlak renkli bir boya seçebilir ve bazı desenlerle birleştirebilirsiniz.

çocuk-odası-duvar

Duvarları bir profesyonele emanet etmek istiyorum diyorsan Armut’taki duvar kağıdı ustalarından ya da boya badana ustalarından yardım alabilirsin. Üstelik fiyat teklifi almak tamamen ücretsiz!

En Güzel Anlar Odayı Süslesin

Tatildeyken çekilen fotoğrafları, okuldaki etkinlikleri ve daha pek çok şeyi dahil edebilirsiniz. Çeşitli boyutlarda çerçevelenmiş bu fotoğrafları kullanarak özel bir duvar yaratabilirsiniz. Keşif tutkusunu geliştirmek için ise duvarlarda haritalar kullanabilir, doğayla iç içe hissiyatını yaratmak için çadırlardan yararlanabilirsiniz.

Ayrıca kendin yap duvar fikirleri için bu yazımıza göz atabilirsin:

Kendin Yap: Duvar Aksesuarları

duvar-dekorasyonu

Duvar Kağıdı Her Zaman Hayat Kurtarır

Duvar kâğıtları için çok farklı seçenekler bulunuyor. Parlak, canlı ve cesur bir desen ile tüm odayı tasarlamak kolaydır. Peki ya küçük metrekarelerde? Duvar kağıdını sadece tek bir duvara uygulayıp, mobilyalarla sabitlerseniz düzenli ve sevimli bir alan yaratabilirsiniz. Odanın diğer bölümünü dengelemek için renkleri sade tutmak akıllıca olacaktır. Bu arada eğer elinde artan duvar kağıtları olursa onları değerlendirebilme için bu yazıda çok güzel fikirler var:

Artan Duvar Kağıdı Parçalarını Değerlendirmenin 10 Yolu

Yardımcı Öğelerle Renk Katın

Küçük odalar renklerle kolayca boğulur ve kendilerini sıkışık hissederler. Ancak bu demek olmuyor ki aksesuar kullanımlarınızda renge yer vermeyeceksiniz. Beyaz bir odada nevresim takımları veya perdeler renkli sahneler yaratmak için mükemmel araçlar. Etkiyi arttırmanın bir başka yolu da minder ve kilimlerde renk kullanmak. Alternatif olarak, aydınlatma ve duvarlar için birkaç önemli aksesuara vurgu yapabilirsiniz. 

çocuk-odasi-kitaplık

Dağınıklık Dert Değil!

Çocuk odalarının bir oyuncak ve giysi yığını haline gelmesini istemiyorsanız, bir organizasyon ve düzen sistemi kurmak çok önemli. Oyuncakların düzenli olması için kutu veya sepetlerle ya da bol miktarda açık raf sağlayarak organizasyonu kolaylaştırabilirsiniz. Bu sistem, eşyalara erişmeyi kolaylaştırır ve en önemlisi, çocukların oyun zamanı geldiğinde hangi alanda vakit geçireceklerini görmeyi kolaylaştırır. Her bir farklı oyuncağı ayrı kutularda bir arada tutun ve sistemi oturtana kadar çocuğunuzla çalışın.

çocuk-odası-ranza

görsel kaynak: pinterest 

 

TELEFONUNA İNDİR

Armut her zaman, her yerde yanında! Ücretsiz Armut mobil uygulamalarını indir, hizmete en kolay yoldan ulaş!

Ev Dekorasyonunda Mercan Rengi Devrimi

Ev Dekorasyonunda Mercan Rengi Devrimi

Makrome Nedir, Makrome Duvar Süsü Nasıl Yapılır? En Güzel Makrome Örnekleri

Makrome Nedir, Makrome Duvar Süsü Nasıl Yapılır? En Güzel Makrome Örnekleri