Danimarka'dan Dünyaya Yayılan Samimi Ve Mutlu Ortamlar Yaratma Sanatı: Hygge

Danimarka'dan Dünyaya Yayılan Samimi Ve Mutlu Ortamlar Yaratma Sanatı: Hygge

Danimarka bilindiği üzere dünyanın en soğuk ülkelerinden biri. Her sene yapılan Birleşik Milletler Mutluluk endeksine göre bu kadar soğuk ve karanlık olmasına rağmen dünyanın en mutlu ülkesi olarak karşımıza çıkıyor.

hygge1.jpg

Bu mutluluğu sağlayan faktörleri düşünürken karşımıza tazeliğini  koruyan bir akım çıktı. Bu akımın adı ise Hygge. Öncelikle herkesin aklındaki soruyu cevaplayalım: “ Hygge nasıl okunur?

Hygge Hügüü şeklinde okunur.

Danimarka’dan esen tamamen mutluluk ve rahatlık felsefesi üzerine kurulmuş bir akım olan Hygge aslında bir yaşam tarzı.

hygge2.jpg

Hygge yaşam tarzını hayatınıza, düşüncelerinize ve hatta dekorasyonunuza yansıtınca mutluluk kaçınılmaz olur. Hygge’nin esas görüşü aslında tamamen gösterişten uzak, rahat ve konforlu samimi ortamlar oluşturmak.

hyge3.jpg

Sevdiklerinizle vakit geçirebileceğiniz samimi ortamlar yaratmak, evde keyif yapmak kısacası iyi ki bu hayata sahibim demek tamamen Hygge felsefesinin temelini oluşturuyor.

Evini Yenilemek Mi İstiyorsun?

Boya Badanadan Parke Döşemeye, Aradığın Her Hizmet Armut'ta!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Al, Karşılaştır, Sana Uygun Olanı Seç!

Bir insanın en fazla vakit geçirdiği yer ise evi olduğu için Hygge felsefesinin temellerini iyi şekilde uygulamak evinizdeki iç huzurunuzu da artırır.

hygge6.jpg

Hygge felsefesini evinizde uygulamak için bilmeniz gereken birkaç esası toparlamaya çalıştık.
Hygge felsefesinin temeli insanlar arasındaki ilişkiye samimiyete dayanıyor. Bu nedenle dekorasyonunuzda yapmanız gereken ilk şey samimi ortamlar yaratmak olmalı.

Samimi ortamlar yaratmak için ise ilk işiniz ortama rahatlatıcı etki bir etki veren aydınlatma alternatiflerini kullanmak olmalı, aydınlatmada genellikle ledlerden oluşan peri ışıkları, mum ya da abajur tarzı daha soft alternatifler kullanmak sizin için doğru seçenek olur.

Genellikle duvar rengi olarak beyaz tercih edilir. Bunun en önemli sebebi ise Hygge felsefesinin hiyerarşiyi tamamen ortadan kaldırıp huzuru bulmaya yönelik olması. Bunun yanı sıra yumuşacık kanepeler ve oturma grupları size rahatlatıcı etkileri sağlar. Kocaman ahşap masalarda vereceğin kalabalık yemekler ise sevdiklerinizle aranızdaki samimiyeti artırır.

hygge7.jpg

Kocaman minderler, koltuklarınızın üstüne serebileceğiniz örgü battaniyeler, büyük mumlar ve mumluklar, örme sepetler gibi tercihler kullanmanız sizi Hygge’nin sade ve şık görüntüsüne ulaştırır. Bu tarzın bir diğer önemli aksesuarını ise botanik bitkiler oluşturur.

Botanik bitkiler, ortamdaki enerjiyi nötrleştirme bakımından çok iyi bir etkiye sahip. Ortamdaki enerjinin de dengelemesiyle birlikte Hygge felsefisi evinize ve ruhunuza huzur dolmasını sağlar.

Evinde Yenilik Mi Yapmak İstiyorsun?

Aradığın Her Hizmet Armut'ta!

görsel kaynak: pinterest.com, houseoffunk.com

TELEFONUNA İNDİR

Armut her zaman, her yerde yanında! Ücretsiz Armut mobil uygulamalarını indir, hizmete en kolay yoldan ulaş!

Evlere Bir Tatlı Huzur: Coastal Tarzı Ev Dekorasyonu

Evlere Bir Tatlı Huzur: Coastal Tarzı Ev Dekorasyonu

Hoşça Kal Mükemmellik, Hoş Geldin Wabi-Sabi!

Hoşça Kal Mükemmellik, Hoş Geldin Wabi-Sabi!