Gri ile Uyumlu Renkler | Gri Renkli Dekorasyon Önerileri

Gri ile Uyumlu Renkler | Gri Renkli Dekorasyon Önerileri

Sahip olduğu farklı farklı sıcak ve soğuk tonları sayesinde diğer renklerin neredeyse tamamıyla uyum sağlayan gri özellikle son zamanlarda iç mekân dekorasyonunda oldukça rağbet gören bir renk haline geldi. Göz yormayan ve aşırılıktan uzak bir renk olması sayesinde evinde sakinlik aradığın yatak odası, terastaki minik çay bahçesi veya kitap okuma köşeleri gibi bölgelerde kullanmak için gri harika bir renk.

Bu yazıda, gri rengini hangi renklerle birlikte kullanabileceğini, ne tarz dekoratif araçlarla canlandırabileceğini ve gri rengiyle özdeşleşmiş minimalist dekorasyon tarzını öğrenip kendi evinde kullanmak için ipuçları toplayabilirsin.

Ev dekorasyonu ve renkler üzerine daha fazla şey öğrenmek istersen diğer yazılarımıza göz atabilirsin.

Ev Dekorasyonunda Renk Teorisi ve Renk Uyumu >

Ev Dekorasyonunda Mercan Rengi Devrimi >

Boya Badana Rehberi - Boya Seçimi Nasıl Yapılır? >

Gri ile Uyumlu Renkler

Gri renginin sağladığı güzelliklerin başında nötr bir renk olması geliyor. Kullandığınız alan iç mekân veya dış mekân olsun, duvarda ya da mobilyada olsun her alanda ortama nötr bir etki bırakıyor. Dolayısıyla bir araya getirildiği her renk ile uyum sağlayıp o rengin yarattığı havayla bütünleşebiliyor.

Grinin bu özelliğini avantaja çevirmek de senin elinde olacaktır. Gri rengi kullanacağın bir ortamda sakin bir hava yaratmak istersen Mavi ve turkuaz gibi soğuk renkler kullanabilirsin. Veya çok sönük durduğunu düşünüyorsan sarı ve turuncu gibi sıcak renkler ekleyerek canlı bir hava yaratabilirsin.

ev-dekorasyonu-gri-koltuk-turkuaz-duvar-yastık-tablo
gri-oda-sarı-yatak-aksan-renk

Gri Renkli Dekorasyon Önerileri

Gri ve seçtiğin diğer renkler ile dekorasyon yaparken aklında olması gereken en büyük şeylerden birisi bu renkleri aynı oranda kullanmamak olmalı. Böyle bir durumda dekore edilen alan karmaşık görünecek ve göze hoş gelmeyecektir.

Grinin arka planda ağırlıklı olduğunu düşünürsek seçeceğin diğer renk veya renkleri belirli köşelerde göze çarpıcı şekilde kullanmalısın. Örneğin, sıcak bir hava katmak istiyorsan koltuklarında, sandalyelerinde veya perdelerinde kullanacağın kırmızı ya da turuncu aksan rengi gri ile çatışmayacak aksine daha canlı gösterecektir.

ev-dekorasyonu-gri-oda-kırmızı koltuk-sandalye

Mavi tonlarına geldiğimizde ise bir tık daha rahat davranabilirsin. Genelde gri ile birlikte kullanıldığı zaman huzurlu ve sakin bir hava yaratan maviler daha soluk tonlarda kullanıldığında gri ile akışkan bir geçiş sağlayabilirler.

ev-dekorasyonu-gri-oda-mavi-halı

Gri ile Dekorasyonda Minimalist Yaklaşımlar

Gri renginin daha çok kullanılmaya başlamasıyla birlikte modern ve minimalist dekorasyonlar oldukça fazla kullanılmaya başlandı. Nötr enerjisi sayesinde minimalism ve sadelik felsefesiyle doğrudan anlaşabilen gri renk bu tarz dekorasyonların ayrılmaz bir parçası olarak kullanılıyor. Yukarıda bahsettiğimiz canlı aksan renklerinin tersine pudra pembesi ve bej gibi yine nötr olan renklerle kombinlenerek sade ve şık bir ortam yaratılıyor.

ev-dekorasyonu-gri-koltuk-pudra-pembesi-yastıklar-minimalist

Eğer sen de evinde modern ve minimalist bir dekorasyon planı yapıyorsan kesinlikle gri, beyaz, bej ve pudra pembesi kombinasyonlarını deneyerek hayalindeki eve kolayca kavuşabilirsin.

Görsel Kaynak: unchback, homedecorbuzz, acrossthefence , westelm


TELEFONUNA İNDİR

Armut her zaman, her yerde yanında! Ücretsiz Armut mobil uygulamalarını indir, hizmete en kolay yoldan ulaş!

Mutfaklarda Beyaz Tutkusu: Beyaz Mutfak Modelleri

Mutfaklarda Beyaz Tutkusu: Beyaz Mutfak Modelleri

Mobilyaları Yeniliyoruz: Mobilya Cila ve Boyama Örnekleri

Mobilyaları Yeniliyoruz: Mobilya Cila ve Boyama Örnekleri