Seyahatlerden İlham Alan Evler: Lizbon

Seyahatlerden İlham Alan Evler: Lizbon

Lizbon’un sıcacık güneşi içimizde. Aklımızda renkli evleri, dar sokaklarından karşımıza çıkan sarı tramvayları ve Portekiz’in paha biçilemez güzellikteki çini sanatı azulejoları. Bu kez Portekiz’in enerjisi yüksek başkenti Lizbon’dan ilham alıyoruz.001.jpg

Lizbon evlerinin en önemli özelliği hiç kuşkusuz parlak ve canlı renkleri. Rengarenk bir skalada pastel boya setini andıran Lizbon evleri yaz enerjisi taşıyan bir mimariye sahip. Siz de evinizin duvar renklerini bu canlılıktan hareketle tasarlayabilirsiniz. Veya objelerinizde özellikle de koltuklarınızda renkli ve Lizbon’u yansıtan yastıklar kullanabilirsiniz.

005.jpg

Lizbon pek çok önemli noktaya ev sahipliği yapıyor. Chiado meydanı da onlardan bir tanesi.

007.jpg

Chiado, çeşitli tarihi eserler, geleneksel mağazalar, ilginç kafeler ve restoranlar sunan Lizbon'un en popüler alışveriş ve tiyatro bölgesi. Bu bölgenin en dikkat çeken yanı ise meydanındaki taş işçiliği. Evinizde bu denli bir sanat olmasa da ona yakın bir ilhamla evinizin koridorunda karolarla bu tarza yakın bir stil yaratabilirsiniz.  

008.jpg

İçinde Lizbon ruhu taşıyan bir ev tasarlarken sarının gücünü göz ardı etmeyelim. Şehre en çok yakışan ve Lizbon denince akıllara gelen sarı tramvaylarından referansla evinizin bir noktasında ilgiyi sarı renge teslim edebiliriz. Bu bir koltuk ya da bir yatak başlığı da olabilir.

010.jpg

Lizbon sokakları mural sanatı ile dolu. Hangi yöne başınızı çevirseniz bir sokak sanatı ile karşılaşıyorsunuz. Avrupalı ve lokal mural sanatçılarının işlerini görebileceğiniz açık hava sanat galerisi niteliğindeki bir şehir Lizbon.

Sanatçıların küçük edisyonlarının satıldığı pek çok mağazadan alacağınız mural çalışmaları ile evinize farklı detaylar katabilirsiniz.

014.jpg

Portekiz ve Lizbon sokaklarında sıklıkla karşılaşacağınız bir önemli sanat da Azulejo.

015.jpg

Opak camla kaplı kiremit. “Azulejo”, İspanya ve Portekiz’de çiniyi tanımlamak için kullanılan bir kelime. On üçüncü yüzyıldan itibaren bu iki ülkede duvarları, çeşmeleri, kaldırımları, tavanları ve şömineleri kaplamak ve süslemek için sıklıkla kullanılmış.

016.jpg

Şimdilerde yeniden üretimleri ile de modern ev dekorasyonunda kullanılıyor. Biraz renk katmak isterseniz, mutfağınızda ya da banyonuzda Portekiz’in Azulejo sanatından ilhamla renkli karolar kullanabilirsiniz.

Evini Yenilemek Mi İstiyorsun?

İhtiyacın Olan Bütün Hizmetler Armut'ta!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Al, Karşılaştır, Sana Uygun Olanı Seç!

TELEFONUNA İNDİR

Armut her zaman, her yerde yanında! Ücretsiz Armut mobil uygulamalarını indir, hizmete en kolay yoldan ulaş!

Dizilerdeki Evleri İnceliyoruz: Erkenci Kuş

Dizilerdeki Evleri İnceliyoruz: Erkenci Kuş

Evliliğe Giden Yolda Her Adımını Planladın Mı?

Evliliğe Giden Yolda Her Adımını Planladın Mı?