Dekorasyonda Geometrik Aşk: Art Deco

Dekorasyonda Geometrik Aşk: Art Deco

Her insanın evi aslında onun kişiliğinden izler taşır. Kimi insanlar evlerinde rahatlığı kimileri ise şıklığı tercih ederler. ’’Peki ya ikisinin de aynı anda olması mümkün mü?’’ derseniz işte tam bu anda mümkün cevabını Art Deco tarzında bulabilirsiniz.

art deco

Art Deco tarzı Fransa’dan esen ve rüzgarı Amerika’ya kadar hatta tüm dünyaya ulaştırmayı başaran bir fırtına. Şıklık ve keskin detaylardan meydana gelen bu akımla birlikte sofistike bir mekân yaratabilirsiniz.

art deco 2

Bu dekorasyon tarzının öne çıkan özellikleri arasında üçgenler, daireler, kesin çizgiler ve gotik detaylar ve en önemlisi de simetrik detaylar bulunur. Art Deco modern tasarımlara ve diğer dekorasyonlardan daha çok maskülen ve daha detaycı bir tarz. Bu tarzın en ayırt edici özelliği ise oranlarla planlanması ve tasarlanmasıdır. Kısacası ayrıntılara dikkat eden, geometrik detaylara aşık olan insanların vazgeçilmezi olacağa benziyor.

art deco 3

Bu dekorasyon stili genellikle gösteriş ve ağır bir stil olarak tasarımlarımlar da görülür. Soğuk ve pastel renklerin yoğunlukla kullanıldığı görülür. Siyah parlak lake, koyu renk naun ve ceviz, ahşap mobilyaların tercih sebebi olabilir. Geometrik desenlerden, deri ve kadife detaylardan oluşan halılarla birlikte de Art Deco tarzını yaratmanız mümkün.  Aksesuar olarak parlak yüzeyli, altın ve bronz detaylara sahip aksesuarlar yaşam alanınızda sofistike bir hava yakalamanızı sağlar. Bu stilin en önemli ayrıntılarından biri de aydınlatma.

art deco 4

Art Deco tarz dekorasyonda aydınlatma mekanın atmosferini doğrudan etkileyen unsur olarak karşımıza çıkar. Parlak yüzeyli, doğadan ilham alan, heykel tarzından esinlenen aydınlatmalar tarzın olmazsa olmazlarını oluşturur. Bu dekorasyon stilini bazen büyük ve gösterişli tablolarla bazen de duvar kağıtlarıyla yakalamak mümkün. Bu stilin gösterişli tarafını gözler önüne serecek bir diğer detayı ise perdeler oluşturuyor. Art Deco dekorasyonunda valonlu, büzmeli  ya da sadece fon perdeler ve bunlara benzer kumaş seçimleriyle beraber stili tamamlamış olursunuz.

art deco 5

Dekorasyonda kullanılacak her şeyin içinde geometrik, gösterişli ve endüstriyel nesneler, modern  ayrıntılar bulunuyor. İhtişamlı, bütünlük anlayışı içeren ve keskin detaylarıyla evinizde hakimiyet duygusunun çok fazla hissedileceği bu stil size de güven verecek.
 

Evinde Yenilik Mi Yapmak İstiyorsun?

İç Mimardan Boya Badana Ustasına,

Evini Güzelleştirmek İçin İhtiyacın Olan Her Hizmet Armut'ta!

 

görsel kaynak: pinterest.com, pinkax.com

 

TELEFONUNA İNDİR

Armut her zaman, her yerde yanında! Ücretsiz Armut mobil uygulamalarını indir, hizmete en kolay yoldan ulaş!

Farklı Babalar Günü Hediye Fikirleri

Farklı Babalar Günü Hediye Fikirleri

Kullanışlı Bir Mutfak İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

Kullanışlı Bir Mutfak İçin Altın Değerinde Tavsiyeler