Kendin Yap: Boyayarak Yeniliyoruz

Kendin Yap: Boyayarak Yeniliyoruz

Sonbahar geldi çattı. Evinize biraz vakit ayırmak ve küçük değişiklikler yapmak için yılın en doğru zamanı! Eskimiş koyu renk mobilyaların rengini açık renklerle değiştirmek veya eskimiş banyo seramiklerini boyamak için ipuçları yazımızda. İşte başlıyoruz.

ev_Boyama_dekorasyon

Ahşap yüzeyler

Ahşap yüzeylerin türlerine göre farklı boyama teknikleri kullanmak gerekir. Eğer yüzey lake cilalıysa öncelikle boyayı yüzeyden zımpara yardımıyla tamamen sökmek gerekir. Eğer elle zımparalamak yeterli olmadıysa yapı marketlerde satılan zımpara makinaları veya boya sökücü kimyasallardan da yardım alabilirsiniz. Boyadan tamamen temizlenmiş olan yüzeyi nemli bir bezle sildikten sonra seçeceğiniz renkte su bazlı ahşap boyası ve koruyucu vernik ile işlemi sonlandırabilirsiniz. Boyamayı planladığınız yüzey eğer mdf lam, sunta lam gibi hazır bir malzeme ise, yüzeyde sentetik boya kullanmak dışında bir seçenek yok. Küçük bir ipucu: Boyaya karıştıracağınız az miktarda derz dolgu, boyanın yüzeye daha kolay tutunmasını sağlayacaktır. Boyayacağınız yüzey eğer kaplamalı bir yüzeyse; kaplamayı sökmek için kimyasallardan yardım alabilir ve sonrasında aynı lake de olduğu gibi yüzeyi renklendirebilirsiniz. Unutmayın! Boyadığınız mobilyalar, boya işleminden sonra 15 gün sert bir darbeye maruz kalmamalı.

kendin_yap_boyama

Seramik yüzeyler

Eğer mutfak ve banyolarda komple bir tadilat sizi korkutuyorsa, çiçekli böcekli eski fayanslardan sıkıldıysanız, size pratik bir önerimiz var. Nemli bir bezle boyayacağınız seramik yüzeyi iyice temizleyin ve kurumasını bekleyin. Yapı marketlerde kolayca bulabileceğiniz "seramik yapıştırıcı dolgulu astar"ı boyayacağınız yüzeye sürün. İyice kuruduğundan emin olduktan sonra dilediğiniz renkte su bazlı bir iç cephe boyasını rulo yardımıyla seramiklerin üzerine uygulayın. Not: Uygulama sonunda mat ve hafif pürüzlü bir yüzey elde edeceksiniz.

kendin_yap_dekorasyon

Metal yüzeyler

Metal veya ferforje mobilyaları renklendirmek diğer yüzeyleri boyamaktan çok daha kolay. Öncelikle boyayacağınız yüzeyi alkolle silin. Antipas özelliği olan boyaları tercih edin. Boyayı sprey tabancasıyla uygulamak, yüzeye daha hızlı tutunmasını ve rengin homojen olarak dağılmasını sağlayacaktır. Yapı marketlerde hazır satılan sprey boyaları da kullanabilirsiniz. Bu boyaları kullanırken gözlük ve maske kullanmayı unutmayın. Hazırlayacağınız şablon ile metal mobilya yüzeylerine desen veya yazı ekleyebilirsiniz.

kendin_yap_dekorasyon_fikirleri

Unutma boya badana konusunda yardıma ihtiyacın olursa Armut hizmet verenleri hep yanında. 

TELEFONUNA İNDİR

Armut her zaman, her yerde yanında! Ücretsiz Armut mobil uygulamalarını indir, hizmete en kolay yoldan ulaş!

Ev Bitkilerini Sonbahara Hazırlama Rehberi

Ev Bitkilerini Sonbahara Hazırlama Rehberi

Nomad Ev Stiline Giriş 101

Nomad Ev Stiline Giriş 101