Havalar Isınırken Sağlıklı Kalmak İçin Diyetisyenimizden 5 Beslenme Tavsiyesi

Havalar Isınırken Sağlıklı Kalmak İçin Diyetisyenimizden 5 Beslenme Tavsiyesi

Armut.com bünyesinde hizmet veren Diyetisyen Burcu Tunç'a havalar ısınırken sağlıklı kalmak için uyulması gereken tavsiyeleri sorduk. Önerilerini hep birlikte inceleyelim: 

Diyetisyen_Burcu_Tunç

Soğuk havalarda güneşin eksikliği, düşük D vitamini seviyeleri, mevsim meyve ve sebzelerinin sınırlı olması ile birlikte üzerinizde bir hantallık olur.

Beslenmenizi düzenleyerek vücudunuzdaki eksiklikleri giderebilir, yazı yüksek enerji ile karşılayabilirsiniz. 


1. Su İçin

lemon-water-refreshment-fruit-juice-162783.jpeg

Metabolizmayı hızlandırmak, vücudu toksinlerden arındırmak için yeterli su tüketimi önemli. Su içme alışkanlığınız yok ise, sıcak havalar bu alışkanlığı kazanmak için en iyi zaman.  Günlük su ihtiyacınızı kilonuzu 30 ile çarparak mililitre(ml) cinsinden hesaplayabilirsiniz.

Örneğin 70 kg bireyin sıvı ihtiyacı: 70 x 30 = 2100ml yani 2,1 litredir.

Çay, kahve, gazlı içecekler vücudun su ihtiyacını karşılamaz. Tersine, vücuttan su atımını hızlandırdığı için vücudu susuz bırakır. 

2. Dışarı Çıkın

yaz_vucudu

Yediğiniz besinlerin vücuda yararlılığını artırmak, D vitamini seviyesinizi yükseltmek için haftada en az 3 gün 30 dakika güneşe çıkın. Balık, yumurta, süt ürünleri D vitamininden zengindir. Yeterli D vitamini almak, kemik sağlığını korumanın yanında, depresyonu azaltır, enerjinizi artırır, bağışıklığı güçlendirir. 
 

3. Yağsız Et Tüketin

saglikli_beslenme

Sıcak havalarda yüksek tansiyon riski artar. Kolesterol yüksekliği ve damar tıkanıklığı ile birlikte kalp ve damar hastalığına yakalanma riskiniz de artar. Doymuş yağların gereğinden fazla tüketilmesi kalp ve damar sağlığını olumsuz yönde etkiler. Sıcak havalarda et, süt, yoğurt, tavuk, peynir gibi doymuş yağ içeren besinleri az yağlı tüketmeye
özen gösterin. Pişirirken haşlama, ızgara, fırında pişirme yöntemlerini tercih edin. Tereyağ yerine bitkisel yağları kullanmaya özen gösterin. 

4. Sebze meyve tüketimini artırın

diyetisyen

Yaz aylarında cildiniz kurumaya meyillidir.Cilt sağlığı için çilek, böğürtlen, kiraz, mürdüm eriği gibi kırmızı, mor meyveleri tüketin. Salatalık, marul gibi yeşil sebzeler de yüksek lif ve sıvı içeriğiyle cildinizi besler, enerjinizi yükseltir, sindirimi düzenler. 

5.  Buzdolabınızı düzenleyin

beslenme_tavsiyesi

Vücudunuzda bahar temizliği yapmak istiyorsanız, öncelikle dolabınızı temizlemelisiniz. Tüm dolabı bolaştın. Paketli ürün ve konserveleri ayırın. Göz seviyenize taze sebze ve meyveleri yerleştirin. Araştırmalara göre buzdolabı düzenlerine dikkat eden kişilerin, sadece sebze ve meyveleri orta rafta bulundurarak, ayda 2 kg verdiği saptanmıştır. 
 

Diyetisyen Burcu Tunç'tan Özel Teklif Almak İçin Tıklayın

Diyetisyen Kategorisinden Teklif Almak İçin Tıklayın

TELEFONUNA İNDİR

Armut her zaman, her yerde yanında! Ücretsiz Armut mobil uygulamalarını indir, hizmete en kolay yoldan ulaş!

Mutfak Dekorasyonu İçin Dingin Ve Huzurlu Bir Renk: Mavi

Mutfak Dekorasyonu İçin Dingin Ve Huzurlu Bir Renk: Mavi

Sıradışı Anneler Günü Hediyesi Ne Olabilir?

Sıradışı Anneler Günü Hediyesi Ne Olabilir?