Evindeki Boş Alanlar İçin Yaratıcı Dekorasyon Önerileri

Evindeki Boş Alanlar İçin Yaratıcı Dekorasyon Önerileri

İnsan yaşamına göre her ev için belirlenmiş ortak ihtiyaçlar vardır. Bunları mutfak, salon, yatak odası şeklinde genelleşmiş hali ile ayırabiliriz. Bununla beraber her evde bulunan sınırlar, duvarlar, depolama alanları da gizli birer kahraman gibi evin özelleşmesine yardımcı olur. Bu nedenle bir nevi özelleşmiş sığınağın olan evini dekore ederken boş alanları da kullanmak istiyorsan, sana birkaç tüyomuz olacak!

Mobilya ve dekorasyonla ilgili daha fazla şey öğrenmek istersen aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsin:

Mobilyaları Yeniliyoruz: Mobilya Cila ve Boyama Örnekleri >

Ev Dekorasyonunda Mercan Rengi Devrimi >

Evin İçin Tablo Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin? >

Evdeki Boş Alanlar Nelerdir? Nasıl Değerlendirilmelidir?

Öncelikle boşluk dahi tasarlanan bir kavram olduğu için evdeki hiçbir ögeye boş diyemeyiz. Yine de olduğundan daha fazla kullanılma potansiyeli olan şeylere boş alan diyelim şimdilik. Çünkü sen de onlara yaratıcı gözle baktıkça daha ne kadar doldurulabileceğini göreceksin!

Evdeki boş alanları tanımlarken, önemli olan şey bakış açını değiştirmektir. Bunun için belki de odanı bir bütün olarak değerlendirip odanda baskın olan renklere bakabilirsin. Örneğin duvarın veya dolapların veya geniş bir çalışma masasının rengi tüm eşyalara oranla fazla ortaya çıkıyorsa hedefini buldun diyebiliriz.

Her oda için veya evin geneli adına yaptığın gözlemde alanları belirledikten sonra bu alanlar ile ne yapmak istediğini düşünmelisin. Boş bulduğun alanları saklayabilir, alanı bir zemin olarak kullanabilir, bir depolama alanı olarak kullanabilir ya da minimal bir düzene daha da eşya eklemek istemiyorsan ışık ve renklerle oynayabilirsin. Şimdi örnekler ile birkaç yaratıcı dekorasyon önerileri sunalım!

Evde Yeni Depolama Alanları Oluşturmak

Gerek kâğıt yığını, gerek ortada durmasını istemediğin mutfak eşyaları, gerekirse ne kadar toplarsan topla bir şekilde dağılan kıyafetler, oyuncaklar… Ne yazık ki her yeni alınan eşya ile doğru orantılı şekilde büyüyemeyen depolama alanlarını çoğaltmak ya da genişletmek için önerilerimiz var.

dolap-kapagi-degerlendirme


İlk olarak elimizdeki depolama alanları olan dolapları değerlendirelim. Evet, dolaplar hali hazırda depolamaya uygun halde tasarlanmış olabilir. Ancak evine göre özelleştirmek senin elinde. Örneğin, dolap kapaklarının iç yüzeyini de kullanabilirsin. Dolapların içinde bulunan askılıkları kendi organize düzenine göre yeniden şekillendirebilirsin. Bunu yaparken askıyı kullanabilir ve çoğunlukla dürerek sakladığın tekstil ürünlerin için yeni bir alan açabilirsin.

dolap-kapağı-değerlendirmek

Evde bulunan depolama alanları dışında, birkaç düzenleme ile boş alanı değerlendirebileceğin başka bir nesne ise masalar. Çalışma masaları, yemek masaları gibi yüzeyi geçici veya sürekli olarak etkin olarak kullanılan masalar da fazlasıyla potansiyel taşıyan alanlardır. Duvara sabit masaların üzerine inşa edebileceğin raflar veya kullanılışına göre malzeme depolamak isteyebileceğin küçük çekmeceler çalışırken sana kolaylık sağlayabilir.

giysi-dolabı-organizasyon
çalışma-masası-organizasyon

Duvar Köşeleri Nasıl Değerlendirilmeli?

Evlerde çoğunlukla açıkta kalan veya sık kullanılmayan eşyaların saklandığı bir alan olan duvar köşelerini de eve katabilirsin. İki duvarı birleştirdiği için aslında sandığından daha çok potansiyel taşıyan duvar köşeleri için neler yapabiliriz?

Duvarları kullanarak üçgen raflar veya sergi alanı olarak kullanarak, önceden boş alan olan köşeleri avantaja çevirebilirsin.

köşe-duvar-raf-tasarımı

Kimi zaman odanın en dışında kalan alan gibi gözüken köşelerin bu özelliğini kullanarak kendine özel bir alan tanımlayabilirsin. Sabah e-maillerine göz attığın, akşamüstü kitabını okuduğun, akşam kahveni içtiğin sana özel bir alan oluşturmak için sevdiğin şeyleri bir araya getirebilirsin.

köşe-mobilyası-dekorasyon


Aynı zamanda hem dekor olarak kullanabileceğin hem de pratik bir depolama alanı oluşturan merdivenleri de unutmayalım. Biraz düzenleme ile kullanışlı bir mobilya haline getirebilirsin.

merdiven-raf-tasarımı


Eve Canlılık Katacak Bitki Dekorasyon Önerileri

Hem renkleri hem kokuları ile evine canlılık katacak olan bitkiler, senin için çok güzel bir dekor parçası haline gelebilir. Sınırları bir mobilya gibi belli olmayan ve büyüyerek yayılan bitkiler bu özellikleri ile zaman geçtikçe farklı görüşüne de sahip olacaklardır.

asma-bitki-dekorasyon


Sahip olduğun çiçekli, meyveli, dikenli veya yapraklı bitkiler farklı boyda olmaları, farklı tonları ile her zaman doğal görünüm sağlayacaklardır. Bitkilerini bir topluluk halinde yerde, küçük kaselerde masanın üzerinde, asma saksılar ile tavanda veya duvarda konumlandırabilirsin.

ev-bitkisi-dekorasyon

Merdiven Altları Nasıl Değerlendirilmeli?

Başlıca depolama alanlarından biri olabilecek merdiven altları verimli şekilde kullanılabilen boş alanlar arasında geliyor. Merdiven altının ölçülerine özel olarak tasarlanmış mobilyalar kullanabileceğin gibi, kendin de bir dekorasyon yapabilirsin.

merdiven-altı-çalışma-masası


Bulunduğu konum nedeni ile ışıklandırılmasına dikkat etmen gereken merdiven altını değerlendirirken kendine ait huzurlu bir bölge de yaratabilirsin.

merdiven-altı-mobilya

Ev İçinde Mola Alanları Yaratmak

Evindeki mobilya ve boşlukları değerlendirmek için her zaman yeni bir şeylere ihtiyaç duymazsın. Mutfağındaki kahve veya çay makinesini, birkaç kitap veya dergiyi kullanarak evde bir mola alanı oluşturabilirsin. Koridor gibi çoğunlukla boş olan bir yere yerleştirebilir ve karşılaştığında kendine zaman ayırabilirsin.

kahve-bar-tezgahı

Duvarları Yaratıcı Şekilde Değerlendirmek

Evimizin derisi gibi olan duvarlar, çoğu evde ortak olarak boş alan olarak değerlendirilebilecek bir ögedir. Her daim sabit olan duvarlar yaratıcılığını en çok kullanabileceğiniz ve en çok potansiyele sahip boş alanlardır.

Odaya bağlı olarak yemek tariflerini, günlük iş planını veya notlarını asabileceğin panolar duvarına farklı bir boyut katabilir. Bununla beraber kara tahta boyası kullanarak bütün duvarını bir panoya da dönüştürebilirsin.

çalışma-masası-organizasyon
kara-tahta-duvar-boyası

Evin senin zevklerini de temsil eden bir mekân olduğu için anılarına dair fotoğraflarını, beğendiğin sanat eserlerini veya sana ilham veren sözleri duvarına yerleştirebilirsin.

duvar-tablo-dekorasyon

Kıyafet kombinlerini başarılı şekilde görebileceğin, karşısında egzersizlerini yapabileceğin büyük boy bir ayna duvarını değerlendirmek için güzel bir imkân sunacak.

büyük-duvar-boy-aynası


Eğer minimal bir yaşam tarzını benimsiyor ve her yeri eşya ile doldurmak istemiyorsan, evindeki boş alanları ışık ve renkler ile de değerlendirebilirsin. Seveceğin bir duvar kâğıdı veya boyasının yanında, bu duvarı en güzel şekilde aydınlatacak ışığı bulmalısın.

duvar-minimal-ışıklandırma

Evin her köşesini kendin tanımlayabileceğin ve boş alanları değerlendirebileceğin önerilerimiz umarız ki sana evini dekore etmende yardımcı olur!

görsel kaynak: pinterest

TELEFONUNA İNDİR

Armut her zaman, her yerde yanında! Ücretsiz Armut mobil uygulamalarını indir, hizmete en kolay yoldan ulaş!

İnstagram’ın En Güzel Evlerini Geziyoruz: küçükevblog

İnstagram’ın En Güzel Evlerini Geziyoruz: küçükevblog

Mutfaklarda Beyaz Tutkusu: Beyaz Mutfak Modelleri

Mutfaklarda Beyaz Tutkusu: Beyaz Mutfak Modelleri