Karanlık Bir Odayı Aydınlatmanın 12 Yolu

Karanlık Bir Odayı Aydınlatmanın 12 Yolu

Karanlık bir oda nasıl aydınlatılır?

 • Renkli ve canlı bir halı tercih edin

 • Aynaları çoğaltın

 • Ağır perdelerden kurtulun

 • Metalik tonlar ekleyin

 • Ağaçların budanmasına dikkat edin

 • Parlak yerine mat zeminler tercih edin

 • Camlarınızı hep temiz tutun

 • Doğru ışıklandırma önemli

 • Tablo seçimi önemli

 • Kitap rafları cama paralel olmasın

 • Badana zamanı seçtiğiniz renge dikkat edin

 • Parlak yüzeyli mobilyalara ne dersiniz?

Eviniz yeteri kadar ışık almıyor mu? O halde artık bu durumu o kadar dert etmenize gerek yok. Ev dekorasyonuyla ilgili size vereceğimiz birkaç küçük sırla, artık karanlık odalarınızı olduğundan daha aydınlık bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

1. Renkli ve canlı bir halı tercih edin

karanlik-odalari-aydinlik-gostermek

Büyük bir ebatta alana yayacağınız renkli bir halı evinizi daha aydınlık gösterecektir. Bununla da kalmayarak aynı zamanda evinize enerjik ve estetik bir görünüm sağlayacaktır.

2. Aynaları çoğaltın

aydinlatma-onerileri

Gün ışığını iki katına çıkarmak istiyorsanız, ışık gelen yönü karşılayacak şekilde duvarınıza aynalar asmalısınız. Ayrıca dilerseniz küçük dekoratif aynaları da güzelce organize ederek hoş bir görünüm sağlayabilirsiniz.

3. Ağır perdelerden kurtulun

karanlik-oda-dekorasyon-onerileri

Genellikle perdeler kişisel güvenlik ve mahremiyeti korumak için kalın, gün ışığı geçirmez türden tercih edilir. Ancak bu tarz ağır ve koyu perdelerinizi aydınlık olmayan odalardan kesinlikle uzak tutmalısınız. Bunun yerine daha hafif, açık renkli ışığı geçiren perdeler kullanmalısınız.

4. Metalik tonlar ekleyin

karanlik-odayi-nasil-aydinlatirim

Karanlık odaları aydınlatmak için gümüş ve altın tonlu objeler kullanmalısınız. En basit yoldan altın ya da gümüş çerçeveli bir ayna, bir sanat eseri ya da bu tonlardaki dekoratif objeler hem daha aydınlık bir ortam sağlar hem de size lüksü hatırlatır.

5. Ağaçların budanmasına dikkat edin

karanlik-oda-dekorasyonu

Eğer evinizin bir odası ışık almayan bir açıya sahipse, odanın penceresinin önüne uzun boylu bitkiler ve ağaçlar dikmekten kaçınmalı, bu bitkileri farklı bir açıya dikmelisiniz. Öte yandan halihazırda bir ağaç varsa da doğru zamanda doğru şekilde budanmasına özen göstererek size gereksiz bir gölge yapmasının önüne geçebilirsiniz.

6. Parlak yerine mat zeminler tercih edin

karanlık-oda-zemin-secimi

Zannedilenin aksine parlak yapılı zeminler ışığı eşit oranda dağıtarak yansıtmaz. Bu nedenle açık tonlu mat zeminler tercih ederseniz daha aydınlık bir oda elde edebilirsiniz.

7. Camlarınızı hep temiz tutun

isik-almayan-oda-dekorasyon

Evet, biliyoruz ki çok basit görünüyor. Ancak bu temel temizlik kuralı, evinizin ve odanızın aydınlanması için en değerli şey. Tozsuz ve temiz bir cam, her zaman odanızın daha fazla ve bütünlüklü ışık almasını sağlayacaktır.

8. Doğru ışıklandırma önemli

az-isik-alan-oda

Odanızdaki aydınlatmaları nasıl konumlandırdığınız çok önemli. Fazla ışık vermeyen ampuller, yere yakın aydınlatmalar ya da karanlık abajur kapakları odayı olduğundan karanlık hale getirebilir.

9. Tablo seçimi önemli

az-isiklı-oda-tasarımı

Sanatı kim sevmez! Ama dikkat! Karanlık odanız için seçtiğiniz tablolar D vitamini almanıza engel olmasın. Geniş ve koyu tonlu tablolarınızı aydınlık odalarınıza taşıyın. Bir duvarı büyük bir tablo ya da posterle kaplamak, onun güneş ışığını emmesine neden olur.

10. Kitap rafları cama paralel olmasın

karanlık-oda-tasarımı-aydınlatma

Kitap raflarınızı camın hemen karşısına yerleştirmek doğru değildir. Böyle bir tercihte bulunursanız ışığın dağılmasını engellersiniz. Eşyalarınızı konumlandırırken dikkatli davranmanız önemlidir.

11. Badana zamanı seçtiğiniz renge dikkat edin

aydınlatma-onerileri

Elbette renk kataloglarının cazibesine kapılıp odanız için farklı bir renk seçebilirsiniz. Ancak seçtiğiniz renk odanıza ne kadar uygun olacak? Karanlık odanız için fen bilgisi derslerinden hatırlamanız gereken basit bir kural var, açık renkler ışığı yansıtır! Bu nedenle duvarlarda açık, doğal renkli tonları tercih etmeniz önemli.

12. Parlak yüzeyli mobilyalara ne dersiniz?

dekorasyon-aydınlatma

Eğer odanız limitli düzeyde güneş ışığı alıyorsa, orta sehpa, zigon gibi mobilyalarınızın üst yüzeylerinin parlak yüzeyli, camlı ya da aynalı olması odadaki ışığı dağıtacağından size daha aydınlık bir oda yaratabilir.

 Görsel kaynak: Pinterest. com

TELEFONUNA İNDİR

Armut her zaman, her yerde yanında! Ücretsiz Armut mobil uygulamalarını indir, hizmete en kolay yoldan ulaş!

Evin İçin Tablo Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin?

Evin İçin Tablo Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin?

Masaj ve Masaj Terapisi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Masaj ve Masaj Terapisi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey