Oturma Odalarını Süsleyen Sıra Dışı Çiçekler

Oturma Odalarını Süsleyen Sıra Dışı Çiçekler

Çiçekler mis kokuları ve estetik görüntüleriyle evimizin en gözde objelerindendir. Özellikle salonları süsleyen çiçekler, her mevsim bir şekilde evin merkezinde olmayı başarır. Bazen sokakta bir çiçekçide renklerine dayanamazsınız, bazen ince bir jest ile kapınızda renkli bir buketin içerisinde belirirler, bazense müptelası olduğunuz çiçeğinizi kendiniz bebek gibi bakar büyütürsünüz. Her ne olursa olsun belki de bilmeden edindiğimiz her çiçeğin dekoratif yanlarının dışında size anlatmaya çalıştığı ve enerjisiyle dünyanıza kattığı anlamları olduğunu biliyor muydunuz? Belki bilindik belki de hayatınıza yeni kabul ettiğiniz çiçeklerin aslında sıra dışı birer dekor olduklarını fark edin.

çiçek anlamları 1.jpg

Özellikle son dönemlerde her evde lavanta çiçeği salonlarda yerini almaya başladı. Hem kuru haliyle, hem de taze mor, pembe, beyaz renkleriyle evimizi süsleyen lavantalar hoş koku verdiği gibi odamızdan böcekleri de uzak tutar ve estetik olarak güzel bir görüntü yaratır. Yüzyıllardır sarayların, köşklerin, en güzel peyzajların parçası olan lavanta çiçeği stresli hayatınıza inat yatıştırıcı bir koku salarak şifa veren bir bitkidir. Anlamsal olarak ise lavanta, zerafeti temsil eder. Mor lavanta, yüksek idealleri ve asaleti temsil ederken, beyaz lavanta ise dileklerin gerçekleşmesi anlamına gelir. Lavantanızı sade bir saksıda göz yormayan ve sizi en çok dinlendiren köşenizde bulundurabilirsiniz.

çiçek anlamları 2.jpg

Küçüklü büyüklü boyları ve renkli çiçekleriyle bize kendini sevdiren çiçeklerden biri de kaktüstür. Yine son zamanlarda hemen her oturma ve çalışma masasında kaktüsler renkli saksılarıyla bizleri karşılarlar. Doğal ortamında devasa boyutlara ulaşan kaktüs bitkisini hem salonunuzda kendiniz için hem de birine giderken vermek üzere hediyelik olarak tercih ediyorsanız ilginç anlamlarını da bilmenizde fayda var. Sevdiğiniz birine veriyorsanız kaktüs, ilişkide dayanıklılık anlamına gelir. Eğer dikensiz türleri tercih ederseniz bunlar, empati ve koşulsuz sevginin anlamlarını taşır. Büyüğünüze verdinizde dayanıklı, uzun bir ömrü olması temennilerini taşırken sevmediğiniz birine vereceğiniz kaktüs, benden uzak dur mesajını taşır. Özellikle rahatlığın ön planda olduğu sade evlerde rengarenk saksılarla çiçeklerinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

Evini Yenilemek Mi İstiyorsun?

Boya Badanadan Parke Döşemeye, Aradığın Her Hizmet Armut'ta!

çiçek anlamları 3.jpg

Elbette en vazgeçilmez ve en çok hediye gelen ve göz dolduran dekoratif çiçeklerden biri de gül. Kırmızı gülün aşk ve tutku anlamını herkes bilir. Ancak evinizde beyaz ve pembe gülle hazırlayacağınız aranjmanlar evinize huzur, sağlık ve sıcak enerji verecektir. Özellikle süslü, varaklı, çinili vazolarda sergileyebileceğiniz güllerle klasik dekora sahip evlerin havasını daha da arttırabilirsiniz.

çiçek anlamları 4.jpg

Oturma odasında hem görsel bir şölen hem de muazzam bir koku arıyorsanız, zambakları vazodan eksik etmeyin. Kokulu çiçek sevenlerin naif tercihi zambaklar farklı renklerde farklı enerji ve semboller yansıtsalar da daima neşenin, nazikliğin ve sıra dışı güzelliğin temsilcileri olmuşlardır. Cipslerle birlikte beyaz oturma gruplarınızı, sade ahşap bir masanızı bu çiçeklerin güzelliği ile taçlandırabilirsiniz.

çiçek anlamları 5.jpg

Bakımının zorluğuna karşı güzelliğiyle de salonda tüm ilgiyi üzerine çeken çiçeklerden biri de orkide. Orkidenin bakım koşullarını sağlamak zor olsa da, oturma odanız nemli ve çok güneş alan bir yer değilse genellikle bu çiçekleri salon dekorasyonunuzda kullanabilirsiniz. Orkide çiçeği, lüksün, zarafetin, tutkunun, hassasiyetin ve başarının temsilidir. Hatta yeşil orkidenin servet getirdiği düşünüldüğü için genelde evin merkezinde tutulur.

çiçek anlamları 6.jpg

Sıcak ve renkli oturma odalarının yeni gözdesi ise daha önce o kadar da tanımadığımız sukulentler. Sukulent çiçekleri bir kaktüs türü olmakla birlikte az su isteği ve kolay bakımı ile salonlarda çok tercih edilen uzun ömürlü ve estetik çiçeklerdir. Aynı zamanda sukulentlerin birer pozitif enerji kaynağı olduğu da bilinmektedir. Bu farklı ve minik çiçekleri kombinleyerek bir araya getirip aranjman sağlayarak evin merkezinde ya da pencerenizin önünde sergileyebilirsiniz.

çiçek anlamları 7.jpg

Son olarak Türklerin en özel çiçeklerinden laleler de uzun vazolar içerisinde yerde bir şöminenin önünde ya da odanın bir köşesinde durarak evinize zarif bir dekor katabilir. Lale, insanlara sıcaklık, rahatlık ve hoşgörü hissi vermektedir. Bu çiçeği evinizin salonunda bulundurmak oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca yine ev hediyesi olarak da  sevdiklerinizin salonlarına bu zarif çiçeklerden götürebilirsiniz.

Evinde Değişiklik Mi Yapmak İstiyorsun?

En İyi Dekorasyon Firmaları Armut'ta!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Al, Karşılaştır, Sana Uygun Olanı Seç!

TELEFONUNA İNDİR

Armut her zaman, her yerde yanında! Ücretsiz Armut mobil uygulamalarını indir, hizmete en kolay yoldan ulaş!

Evleri Sımsıcak Yapacak Dekorasyon Önerileri

Evleri Sımsıcak Yapacak Dekorasyon Önerileri

Kirada Oturanlar İçin 5 Pratik Dekorasyon Önerisi

Kirada Oturanlar İçin 5 Pratik Dekorasyon Önerisi