Hayalinizdeki Halıyı Bulmak için Öneriler

Hayalinizdeki Halıyı Bulmak için Öneriler

En önemli dekoratif unsurlardan biri olan halı, evde rahat bir atmosfer yaratmaya ve mobilyaları geliştirmeye yardımcı olan başrol oyuncularından. Isı ve ses yalıtımı için en etkili yöntemlerden biri de. Tabi halı satın almadan önce temel bazı soruları sormak gerek: 

*Oda hangi amaç ile kullanılacak?

*Oda içerisinde nasıl bir kullanım yoğunluğu olacak?

*Oda, aile ya da daha çok belirli bir aktivite üzerine kurulu bir yer mi?

*Evde evcil hayvan bulunuyor mu?

Bu sorular ışığında satın alacağınız halı için beklentilerinizin detaylı bir resmini çizin ve ona göre seçiminizi yapın. Küçük gibi gözüken ama aslında çok önemli olan bu bilgiler, evinizin stilini de öne çıkaran detaylar.

Renk ve Stil

Odanız küçük mü yoksa geniş mi? Daha küçük bir odanız varsa, odanızı olduğundan büyük göstermek adına açık renkte halıları tercih edin. Eğer geniş bir odaya sahipseniz de, odanızın orta bölümünde kullanacağınız koyu renkli bir halı ile sıcak ev görünümü sağlayabilirsiniz. Nötr renkteki halılar odanızda en iyi sonucu verir; çünkü soluk renkler mekanı daha büyük gösterir. Koyu soluk renkli bir halı ile geniş odanızın rahat ve davetkar olmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle kırmızımsı kahverengi tonlar bu uygulama için mükemmel bir seçim olacaktır.

hali_secimi_nasil_yapilir

Hayalinizdeki halıyı seçerken odadaki ışıklandırma koşulları da çok önemli. Bol miktarda doğal ışık alan oda tipleri halı rengini gösterecektir. Kuzey yönündeki odalarda halılar açık renkli seçilerek ferah bir görünüm kazandırılabilir.

Halı seçiminde her zaman perdeden, mobilyadan, duvar kağıdından örnek parçaları yanınızda taşıyarak seçim yapmalısınız. Bu şekilde, mevcut dekorunuzla eşleşen bir dizi renk düşünebilirsiniz. Bu rengin ruh halinizi de etkileyebileceğini unutmayın. Daha sıcak renkler daha enerjik hissetmenizi sağlarken, daha serin tonlar sakinleştirici bir etki yaratır. Form ve şekil bakımından ise yemek salonunda ya da odanızda bulunan yuvarlak formdaki mobilyalarınızı yuvarlak halılar ile kombinleyebilirsiniz.

oturma_odasi_hali

Renk düşünürken, halı mağazasındaki aydınlatmanın evinizdeki aydınlatma koşullarıyla aynı olmadığını da sakın unutmayın. Halıyı daha detaylı incelemek için, mağazanın özel bir aydınlatmaya sahip olup olmadığını ya da halının bir örneğini alıp alamayacağınızı mağaza çalışanlarına mutlaka sorun. Net bir fikir edinmek için doğal ve yapay her türlü renklerle birlikte örnek halıyı kontrol edin.

Halı Türleri

Yün halılar

Şık ve pratiktir. Bu nedenle kalabalık aileler için mükemmel bir seçim olacaktır. Çocuklar ve evcil hayvanlar bir alan halıya çabuk aşınma ve yıpranma getirir, bu nedenle hangi renkleri ve özellikle de hangi kumaşın kullanılacağını belirlerken bunu göz önünde bulundurun. Eğer evde evcil hayvanlar ve küçük çocuklar varsa, kolayca temizlenebilen modelde bir yün halı tercih edebilirsiniz.

yun_hali_modelleri

Bunun için bir başka seçenek dayanıklı el dokuması halılar. Küçük çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa ve yüksek performanslı bir salon halısına ihtiyaç duyarsanız, bu halılar çok ideal. Bu tip halılar yıpranmalar, kir ve döküntülerle başa çıkabilir.

Evini Yenilemek Mi İstiyorsun?

Boya Badanadan Dekorasyona, İşinde Uzman Binlerce Hizmet Veren Armut'ta!

jk.jpg

Berberi Halı

Diğer tip halılardan daha maliyetli olan Berberi halı, kesilmemiş çeşitli döngülerden oluşur. Gri, boz ve krem onlardaki Berberi halılar kalabalık aile alanlarında birçok dekorasyon stili ile uyumlu ve kiri gizleme açısından kurtarıcıdır. Aynı zamanda odanızda etnik ve bohem bir etki de yaratır.

beriberi_hali

Duvardan duvara halı

Evinizin herhangi bir odasını komple halı ile dizayn etmek de bir başka seçenek. Özellikle çocuklu aileler için hem ısı hem de ses yalıtımı için en etkili yöntemlerden biri. Duvardan duvara halı tercih edecekseniz monokrom renkler seçerek, evinizin deko-stili ile muhteşem bir uyum yakalayabilirsiniz.

interiorworldjaipur.com

interiorworldjaipur.com

Duvardan Duvara Halı Mı Yaptırmak İstiyorsun?

İşinin Ehli Yüzlerce Firma Armut'ta!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Al, Karşılaştır, Beğendiğini Seç.

TELEFONUNA İNDİR

Armut her zaman, her yerde yanında! Ücretsiz Armut mobil uygulamalarını indir, hizmete en kolay yoldan ulaş!

Az Işık Alan Odaları Aydınlık Göstermek İçin 8 İşe Yarar Taktik

Az Işık Alan Odaları Aydınlık Göstermek İçin 8 İşe Yarar Taktik

Ataşehir'de Konforlu, Sıcak ve Samimi Bir Daire

Ataşehir'de Konforlu, Sıcak ve Samimi Bir Daire