Evini Geri Dönüştür!

Evini Geri Dönüştür!

Tüketim alışkanlıklarımızın, bir parçası olduğumuz ve sonsuza kadar ihtiyaç duyacağımız doğaya bunca zarar verdiği gerçeği yanı başımızdayken geri dönüşümün önemini göz ardı edemeyiz. Altın kural, tükettiğimiz kadar geri dönüştürmekten geçmeli. Geri dönüşüm anlayışının kalıcı olabilmesi için ise, hayattaki diğer pek çok şey gibi, evlerimizin içinden başlaması önemli bir faktör. Günümüzde dekorasyon ve geri dönüşüm kavramlarının bir araya getirilmesi bu anlamda önemli adımlar arasında sayılabilir. Ayrıca bu sayede geri dönüşüm son derece eğlenceli bir boyut kazanırken dekorasyona da yeni bir kan gelmiş oldu. Son derece basit geri dönüşüm malzemelerine yeniden hayat vererek retro, rustik, bohem ya da klasik dekorasyon stillerine imza atabiliyoruz. 

O halde yaşasın geri dönüşen evler!

Saksılar

Günlük hayatta kullandığınız malzemeleri dönüştürerek en kolay üretebileceğiniz aksesuarların başında saksılar geliyor. Boş bir cam şişeyi, plastik bir su ya da meyve suyu şişesini, konserve kutularını, kullanmadığınız ayakkabıları, hatta araba tekerleğini bile saksıya dönüştürebilirsiniz. Bunun için bir makas ya da bıçak, sprey boya ve biraz toprak yeterli.

rossbearpost.com

rossbearpost.com

daintydressdiaries.com

daintydressdiaries.com

Duvar Süsleri

Evinizin salonunda ya da yatak odalarında kullanabileceğiniz pek çok duvar süsünü yine kullanmadığınız eşyaları dönüştürerek üretebilirsiniz. Annelerimizin ya da anneannelerimizin zamanında kullanılan, bugün artık mutfaklarda pek göremediğimiz eski yuvarlak elekler örneğin. Bu eleklerin orta kısmını çıkartıp kenarlarını istediğiniz renkte boyadıktan sonra duvarınıza asabilir ve ortadaki boşluuğu çiçek ya da resimle doldurabilirsiniz. Aynı yöntemi büyük pet şişeleri ortadan kesip etrafını renkli kumaş ya da iplerle sararak da deneyebilirsiniz.

Veyahut da eski kağıtlardan çiçekler yaparak dilediğiniz renk ve boyutlarda duvar süsleri tasarlayabilirsiniz. Plastik kaşıkların sap kısımlarını kesip attıktan sonra kalan kısımlarını bir araya getirerek de çiçek tasarımları ortaya çıkarmanız mümkün.

duvar_süsü

Kitaplık

Kullanmadığınız ahşap bir merdiveni, komodin çekmecelerini ya da sepeti ve bol miktarda tasarım gücünüzü kullanarak dilediğiniz ebat ve renklerde kitaplıklar üretmeniz mümkün. Dikkat etmeniz gereken nokta söz konusu malzemeleri duvara yeterince sağlam ve planlanan ağırlığı taşıyabilecek biçimde monte etmektir.

kitaplık_merdiven

Organizer ve Raflar

Dolap içlerinde ya da duvarlarda çokça ihtiyaç duyduğunuz organizer ve çeşitli raflar için kullanabileceğiniz başlıca malzemeler dondurma kapları ve ahşap kasalar olabilir. Aynı boyutlarda biriktirdiğiniz dondurma kaplarını gardrobunuzun istediğiniz bir çekmecesine yan yana yerleştirerek son derece kullanışlı organizerlar haline getirebilirsiniz. 

pinterest.com

pinterest.com

Sehpa

Özellikle bizim gibi misafirperver ve ikram seven bir halk için salonlarımızda sehpanın yeri ayrıdır. Eh, madem bu kadar göz önünde, onu dekoratif, hem de geri dönüştürülmüş bir dekoratif objeye neden çevirmeyelim?

Kullanmadığınız mobilya ve kapı parçaları, araba lastiği, ağaç dalları ve elbette ahşap kasalar... Her biri kendi doğal, yalın ve gelişigüzel halleriyle göz alıcı birer sehpaya dönüşebilir.

homedit.com

homedit.com

Sandalye

Konforun önem arz ettiği bir mobilya türü olarak sandalyeleri geri dönüşüm malzemelerinden üretirken biraz daha özenli olmak gerekir. Zira rahatlık önemsenmeden tasarlanan sandalyeler neticede işlevinden ziyade görselliğiyle ön plana çıkan birer dekoratif unsur olmanın ötesine geçemeyebilirler. Buyrun!

123RF.com

123RF.com

Heykel

Halihazırda bir bahçeniz, yeterli sayıda plastik şişeniz, kafi miktarda sabrınız ve sınırları zorlama eğiliminiz varsa böyle bir şey de deneyebilirsiniz.

kendin_yap_heykel

Evini Yenilemek Mi İstiyorsun?

İhtiyacın Olabilecek Her Hizmet Armut'ta!

 

 

görsel kaynak: pinterest

TELEFONUNA İNDİR

Armut her zaman, her yerde yanında! Ücretsiz Armut mobil uygulamalarını indir, hizmete en kolay yoldan ulaş!

Dekorasyonda Renkli Bant Devrimi

Dekorasyonda Renkli Bant Devrimi

Çatı Bakımı Ne Zaman ve Nasıl Yapılmalı?

Çatı Bakımı Ne Zaman ve Nasıl Yapılmalı?