Evin Odalarını Daha Büyük Göstermek İçin 9 Öneri

Evin Odalarını Daha Büyük Göstermek İçin 9 Öneri

İster kirada ister kendi evinde olsun herkes daha geniş ve ferah bir ev ortamı arzular. Evin odasını büyük göstermek ciddi bir psikolojik hazırlık ve planlama gerektiriyor. Duvarların, mobilyaların, koltukların, aksesuarların ve bir sürü şeyin kombinasyonunu yapmak kolay iş değil. Ev dekorasyonu konusunda atılacak kusursuz adımlar sayesinde geniş oda özlemine bir son verebilirsin. Şimdiye kadar duyduklarını unut ve evi geniş ve büyük gösteren, hayat kurtaran bu ipuçlarına kulak ver.

1) Televizyon Yerinin Doğru Seçimi

oturma_odasi_televizyon

Oturma odalarında yer alan TV, mekanın tüm planlamasında başrol oynayan ana unsurdur. Özellikle koltuklar televizyona göre yerleştirildiğinden ve TV’yi karşıya almak istediğinden evi büyük göstermeye TV yeri ve konumunu planlayarak başlamalısın.

Televizyon ünitesi kullanmak yerine duvara monte etmek akıllıca bir çözüm olacaktır, böylece TV ünitesi olmadan evi daha büyük gösterme fırsatı yakalarsın. Eğer TV'yi duvara gömme imkanı varsa bir miktar alan daha kazanılmış olur. TV’yi hangi duvar tarafında yerleştireceğine gelince, eşyalarla olan uyumunu unutmadan penceresiz kısa duvarı tercih edebilirsin.

2) Duvar Boyası ve Eşyaların Rengi

beyaz_duvar_renk

Açık renklerle ferah alan oluşturmak genel kabul gören ve doğru olan renk seçimleridir. İnsan psikolojisi doğal yaşam tutkusu sebebiyle ferah ve açık alanları sever. Bu yüzden evin duvarlarını da şampanya, krem, papaya, keten, bej renkler ile boyarsan pişman olmazsın.

Eşyalarda ise durum biraz daha farklı. Mobilyalarda beyaz renk ya da krem renk şiddetle önerebileceğimiz renk tonları. Mobilyalarda ahşap görüntüsü katan kahverengi, okyanus havası katan turkuaz renk seçimleri gibi sıra dışı renkler de seçilebilir. Dikkat edilmesi gereken eşyaların kendi aralarında bir ahenk oluşturmasıdır. Eşyaların renk kombinasyonuna göre duvar renklerinde koyu renk seçimleri de mümkün.

3) Koltuk Alırken Önemli Hatırlatmalar

oturma_odasi_koltuk

İri ama kullanım alanı nispeten daha küçük olan koltuklardan uzan durmalısın. Yeni nesil oturma gruplarında koltukların daha ince ve hafif yapılarla üretildiği göze çarpıyor. Temizlik yapan hanımların imdadına yetişen ve yerden yüksek olarak tabir edilen yeni nesil koltuklar, bulunduğu ortamda az yer kaplayan görüntüye sahip.

4) Mobilyaları Nasıl Yerleştirmelisin?

oturma_odasi

Evlerde yer alan dolaplar, sehpalar, yemek masası, TV ünitesi hem renk olarak hem de tasarım olarak isabetli seçilirse alanı çok daha büyük gösterir. Konsol, TV ünitesi ve yemek masası ideal bir salon için yeterli mobilyalardır. Salonda tabak ve diğer eşyaları saklamak için dolap yerine konsol bulundurmak, yüksek dolaplara göre çok daha geniş alan anlamına geliyor.

Ayrıca duvarları delmekte özgürseniz duvarlara kapaklı ya da kapaksız raflar monte ederek dolap, konsol yerine kullanabilirsiniz. Raflarda ahşap model seçimi eve akustik ve nostaljik bir hava katıyor.

5) Avizeler

ev_aydinlatma

Evi daha büyük göstermek için aydınlatma konusunu atlama. Evin geniş ve ferah görüntüsü için ışıkların da göz yormadan içeriyi aydınlatması ve tasarım olarak iç açıcı olması gerekir. Avize tasarımlarında çok taşlı modellerden ziyade yuvarlak ya da modern avize modellerinden yararlanmak en güzeli. Avize modellerinde renk olarak ise mekana uygun beyaz renk her zaman mantıklı bir seçim olmuştur.

Evini Mi Yenilemek İstiyorsun?

En İyi İç Mimar Dekorasyon Firmaları Armut'ta!

 

6) Tablolar ve Diğer Aksesuarlar

ev_dekor

Duvarlarda yer alan tablolar evi ve odaları daha büyük göstermek için eşsiz argümanlardır. Tablo içerikleri dağların ötesini gösteren bir doğa manzarası ya da ileriye doğru giden bir yol gibi bir tasarım olduğunda sonsuzluk hissi uyandırır. Parçalı tablo ya da kanvas tablo tercihlerinde bunu mutlaka aklında bulundur.
Duvarları çok sık aksesuar ve tablo ile doldurmak yanlış bir tercih olacaktır. Bu yüzden evinizi sade ve az aksesuarlarla da zenginleştirebilirsiniz.

7) Halı Büyüklüğü ve Tasarımı

oturma_odasi_hali

Halının tüm yeri kapladığı ya da büyük olduğu alanların daha büyük alan görüntüsü oluşturduğunu söyleyebiliriz. Halıyı ortada bulunsun diye ufak almak yerine biraz daha büyük almak mekanı büyük gösteriyor.

Halı maliyetleri ve ölçüleri göz önünde bulundurulduğunda komple yer kaplama çözümleri için ise halıfleks isabetli bir çözüm olacaktır. Tasarımsal olarak ise halıların renk cümbüşünden uzak ve zıt renklerin itici olmadığı modelleri evi daha büyük gösterecektir.

8) Perdeler

oturma_odasi_perde

Evin dünyaya açılan kısımları olan pencereler, ışığı kesintiye uğratmayan şık bir perdeyi fazlasıyla hakkediyor. Fon perdeler kullanımı gittikçe yaygınlaşan oldukça şık bir perde çözümü olarak karşımıza çıkıyor. Fon perdeler, alt kısmından bağlanma özelliği ve esnek görüntüsü ile geniş bir alan gösteriyor. En çok tutulan fon perde renklerinden sana önerimiz ise pudra pembe, petrol mavisi, fuşya, krem renk modeller.

Fon perdeler kenarda dururken, pencereler için ucuz fiyatlı stor perdeler tam da sana göre. Eğer pencereleriniz çok büyük ve geniş ise stor perde yerine tül perde tercih etmen daha doğru olacaktır zira büyük stor perdeler pek de kullanışlı olmuyor. Stor ya da tül için açık renk tonlarından taviz vermeyin.

Evinde Değişiklik Mi Yapmak İstiyorsun?

En İyi Boya Badana Ustaları Armut'ta!

9) 3 Boyutlu Gergi Tavana Ne Dersin?

                                                                                                                                                              newchic.com

                                                                                                                                                              newchic.com

Ev dekorasyonu alanında yıllar geçtikte yeni ve harika tasarımlar ortaya çıkıyor. Son yıllarda yaygınlaşan 3D gergi tavan, evlere dışarı hissi veriyor. Evin tavanına yapılan tasarımlar 3 boyutlu görüntüye sahip. Önerebileceğimiz modeller arasında okyanus ve balıklar tasarımı, gökyüzü ve bulut tasarımı ilk sırada yer alıyor. Geniş bir oda için sonsuzluk hissi uyandırmaya 3D gergi tavan ile devam edebilirsin.

Gergi Tavan Yaptırmak İster Misin?

TELEFONUNA İNDİR

Armut her zaman, her yerde yanında! Ücretsiz Armut mobil uygulamalarını indir, hizmete en kolay yoldan ulaş!

Armut Garantisi Nedir?

Armut Garantisi Nedir?

Ev Bitkilerini Sonbahara Hazırlama Rehberi

Ev Bitkilerini Sonbahara Hazırlama Rehberi