Oturma Odanız için İdeal Renk Kombinasyonu Örnekleri

Oturma Odanız için İdeal Renk Kombinasyonu Örnekleri

Bu sezon canlı yeşiller, parlak maviler, morlar, metalik griler çok moda! Dekorasyon ürünlerinde bu renkler sıkça karşımıza çıkmakta.

Elbette ki oturma odasını her sezon moda olan renge göre yenileyebilme lüksüne hepimiz sahip değiliz. Ben de bu nedenle her zaman müşterilerime baştan yapılması ya da yeniletilmesi çok masraflı olan şeyler yerine daha basit değişiklikler yapmalarını öneririm. Oturma odasında mobilyaları, döşemeleri değiştirme; şöminenin etrafını ve pencereleri yenileme gibi büyük değişiklikler köklü ve masraflı değişikliklerdir.

Oturma odasında yapılabilecek düşük masraflı değişikliklere gelecek olursak örneğin oda farklı bir renge boyayabilir, perdeleri değiştirilebilir, yastıkları ya da odadaki başka aksesuarları yenileyebilir ya da modaya uygun doğal renklerde bir kaç yeni eşya satın alabilirsiniz. Yeni alacağınız eşyaları zaten hoşunuza giden renklerden seçerseniz, uzun süre kullanmaya devam edersiniz.

Şimdi dilerseniz harika renkler kombine edilerek tasarlanmış oturma odalarına ve bu odaların hangi renklerden ilham alınarak hazırlandıklarına bir göz atalım:

Oturma_Odası_Dekorasyon_
renk_secimi

Gri benim için bugünlerde sadelikle eş anlamlı. Gri renginin oturma odalarında çok yaygın olarak rastladığımız bej rengine kıyasla daha canlı ve temiz bir görüntü sağladığına inanıyorum. Yalnız elbet gride bejin sıcaklığı yok bu yüzden griyi ahşap kahverengisi ya da resimdeki sarıya çalan yeşil renkler gibi açık sıcak renklerle kombine etmeyi deneyebilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde gri renginin açıktan koyuya pek çok farklı tonunu kullanarak bir oda tasarladım ve gerçekten de çok orijinal oldu. Siz de odanızda griyi baz alarak, istediğiniz herhangi bir renk ile (hatta bej ile dahi) kombine edebilirsiniz.

Benzer bir görünüm için kullanabileceğiniz örnek renkler.

oturma_odasi_renk_secimi
oturma_odasi_renk

Eşya seçerken doğal renklerden yana olmanız gerektiğini söylemiştim biliyorum ama bu mor renkli koltuklarda gerçekten de çok cezbedici bir şey var. Çok beğendim! Fakat morun odadaki tek dikkat çekici renk olduğunu fark ettiniz mi? Eğer bu mor koltuklar yeşil renk duvarlar ve mavi bir kanepe ile kombine edilseydi asla şu anki gibi durmaz, abartıya kaçardı.

Siz de sevdiğiniz canlı renklerde bir mobilyaya rastlarsanız onu satın almaktan kesinlikle çekinmeyin fakat odadaki diğer aksesuarların renklerini öyle bir ayarlayın ki dikkati üzerine çeken sadece canlı renklerdeki mobilyalarınız olsun.

Evini Mi Boyatmak İstiyorsun? 

En İyi Boya Badana Ustaları Armut'ta!

renk_secimi_oda_armut

Mavinin ve yeşilin uyumunu çok beğeniyorum, özellikle su mavisi ile parlak, frapan yeşilin uyumunu. Gerçekten de bu iki renk birbirlerine çok yakışıyor. İkisi de soğuk renkler olsa da bir araya geldiklerinde gayet hoş ve davetkar bir hava veriyorlar. Belki de bunun nedeni yeşil ve mavinin bize doğayı, denizi ve gökyüzünü çağrıştırması olabilir.

 

Yeşil ve kırmızı birlikte kullanmak için biraz zor renkler gibi görünebilir. Renk şemasında birbirlerine zıt renklerdir, yani biri diğerinin kontrast rengidir. Bu kontrastı yumuşatmanın bir yolu renklerin en azından birinde çok koyu tonlar tercih etmekten kaçınmak.

Resimdeki duvar tamamen yeşil, fakat yeşilin açık bir tonu kullanılmış. Kırmızı ise çok koyu ve belirgin, daha çok vişne çürüğüne çalıyor- yani doğal bir renk olarak düşünülebilir. Bir de renkler birbirlerinden farklı objeler üzerinde kullanıldığından (duvar boyası ve mobilya) çok zıt durmuyorlar. Bu beklenmedik renk kombinasyonu modern bir oturma odası için gayet mükemmel bir seçim.

Evini Mi Yenilemek İstiyorsun?

Yüzlerce Tadilat Dekorasyon Firması Armut'ta!

oturma_odasi

Açık, geniş ve havadar alanları sevenler duvar, tavan ve mobilya renklerinde beyazın tonlarını kullanarak hataya düşmemelidirler. Mutlaka odaya hava katmak için aralarda canlı renkler kullanılmalı.

Madem canlı renkler ekleyeceksiniz, neden abartıya kaçmayasınız? Örneğin burada siyah, parlak turuncu ve açık mavi renk ile güzel bir uyum yakalamış. Burada aynı zamanda birbirine renk şemasında zıt olan (mavi ve turuncu) bir örnek daha görüyoruz. Mavinin açık bir tonu tercih edildiğinden dolayı bu kadar güzel bir uyum sağlanmış.

oturma_odasi
oturma_odasi_renk_secimi

Ben genelde canlı renkleri tercih ediyorum ama bu odadaki yumuşak görünüşü de beğenmedim değil. Aslında bazen çok canlı bir renk yüzünden odada bulunan bir sanat eseri, mobilya, aksesuar ya da dışarıdaki güzel manzara sönük kalabiliyor. Bu oturma odası ise oldukça aydınlık, havadar ve davetkar görünüyor. Odanın çeşitli yerlerine koyu renk ayrıntılar serpiştirilmiş. Bu da açık ve doğal renkleri tercih edenler için mükemmel bir örnek. Açık gri, yeşil ve mavi renklerin harikulade karışımından hoş ve huzur veren bir oturma odası tasarlanmış.

oturma_odasi_renk_kombinasyonu
oturma_odasi_renk

Gri rengini kullanmayı sevdiğim kadar laciverti de her geçen gün daha çok kullanır oldum. Siyahtan çok daha yumuşak ama verdiği duygu siyah kadar yoğun ve diğer renklerle de son derece uyumlu. Burada yastık ve perde seçimlerinde kullanılarak maviye çalan açık gri ve zeytin yeşili ile son derece başarılı bir üçlü oluşturulmuş.

salon_renk_secimi
salon_renk_secimi

Resimde gördüğünüz tam bir renk cümbüşü! Parlak renkler, perde ve mobilyalardaki boyama ile sağlandığından, başka bir renge geçiş yapmak istediğinizden değiştirmek hiç de zor olmayacak.

oturma_odasi

Koltuklarını Yenilemek İster Misin?

Armut'tan Ücretsiz Fiyat Teklifi Alıp, Kararını Verebilirsin!

Kaynak: Houzz

TELEFONUNA İNDİR

Armut her zaman, her yerde yanında! Ücretsiz Armut mobil uygulamalarını indir, hizmete en kolay yoldan ulaş!

Artan Duvar Kağıdı Parçalarını Değerlendirmenin 10 Yolu

Artan Duvar Kağıdı Parçalarını Değerlendirmenin 10 Yolu

Erkek Genç Odası Dekorasyon Önerileri

Erkek Genç Odası Dekorasyon Önerileri