Siz De Butik Pasta Yapıp Yapıp Kendiniz Yiyenlerden Misiniz?

Siz De Butik Pasta Yapıp Yapıp Kendiniz Yiyenlerden Misiniz?

Butik pasta ve kurabiye yapımının günümüz ev hanımlarının ve birçok çalışan kadının favori mesleklerinden birisinin olduğunu biliyoruz. Butik Pasta ve Kurabiye kategorimizde hizmet veren Bahar Güreli ile yaptığımız sohbette  içindeki sanatçının nasıl ortaya çıktığını ve son bir yılda nasıl bu kadar başarılı bir butik pastacı olduğunu konuştuk.

Bizi mutfağında ağırladığı süre içerisinde Bahar, armut.com’dan arkadaşı için butik doğum günü pastası talebi yapan Selen Hanım’ın pastası üzerinde çalıştı. Hem güzel hikâyelerini anlattı, hem de sanatını konuşturdu.

Bahar bundan birkaç sene önce eşinin doğum günü için butik pasta yaptırmak istiyor, ancak aldığı fiyatlar pahalı gelince kolları sıvayıp mutfağa kendi geçme kararını alıyor.  O aşamada hiçbir eğitim ve deneyim sahibi olmadığını unutmayalım, ama eşine gitar şeklinde bir pasta yapmayı başarıyor. Tabii biz de merak ediyoruz kekini nasıl yapmış, süslemesi ne şekilde olmuş, lezzeti nasıl olmuş… Hemen itiraf ediyor “ Tabii ki hazır kek kullandım!”.

butik_pasta_istanbul

Daha sonrasında ise annesinin “kızım nereden müşteri bulacaksın da pasta yapacaksın” cümlelerini duymazdan gelen Bahar, annesine bin bir yalvarma ile aldırdığı pasta malzemeleri sayesinde  ilk adımı atıyor.  Her zaman kendi işini yapmak ve yaptığı işi ile övünmek istediğini belirten Bahar, pastacılığa adım atabilmek adına eşinin desteğini alabilmek için eşinin başının etini yediğini ve bu işe tam anlamı ile pastacı olmak için başladığını ekliyor.

‘’Peki nasıl pasta yapmayı öğrendi, sadece istemekle bu iş oluyor mu? Lezzetli pastaları ve bu zor süslemeleri nasıl yapmaya başladı?’’ dediğinizi duyar gibiyim.

butik_pasta_yapimi

Bahar ilk etapta büyük bir butik pastanede çalışan arkadaşından yardım alıyor. 1 günlük mini bir eğitim gerçekleştiriyorlar, bu eğitim butik pasta ve kurabiye yapımının teknik püf noktalarını içeriyor. Sonrası mı? Sadece internet!

Bahar’ın yazılımcı olan eşi ona bir internet sitesi yapıyor. Bu arada  pasta denemeleri devam ediyor. Bahar’ın deyişiyle “ Eşim bana siteyi yaptı ama sanki siteyi yapınca tıkır tıkır siparişler gelecek, öyle olmadı tabii ki. Elimde siteme koymak için pasta örneklerim yok, dolayısıyla her gün pastaları yapıp yapıp biz yiyoruz.  Ye ye nereye kadar? Kiloları 50-55-60 diye çoğalarak aldım tabii”

‘’İlk yaptığım pastaya sonradan baktığımda ağlamak istiyorum’’ diye bir itiraf daha alıyoruz Bahar’dan. Sipariş alabilmek, pasta satabilmek için internette “nasıl butik pasta satılır” diye araştırma yaparken armut.com’a rastlayan Bahar, hemen üye olmuş. İçeriğini okudum, okudum ama ilk önce hiç bir şey anlamadım diyor. Neden ve nasıl iş gönderecekler , üyelik ücreti de almıyorlar diye kendi kendine düşünmüş, epey şaşırdığını da ekliyor. Üstünden bir hafta geçmeden iş fırsatı gelince eli ayağına karıştığını da tüm samimiyeti ile anlattı. Müşteri ile ne yazışacağım, teklifi nasıl vereceğim, tamam telefonda görüşeceğim ama kem küm etmekten konuşamıyorum diye ekliyor Bahar. Neyse ki çok tatlı bir müşteriye denk gelmiş ve kazasız belasız ilk teslimatını yapmış.

Ardından yuvarlak pastadan hızlı bir geçiş ile direkt “1” şekilli bir doğum günü pasta siparişi almış armuttan, tabi hep yuvarlak pasta üzerine deneyim kazandığını ileten Bahar için bu 1 şekilli pasta kara kara düşünmesine sebep olmuş.  Bahar’ın deyişiyle “Fakat mükemmel bir pasta yaptım, kendim bile bu kadar temiz bir iş çıkardığına şaşırdım ama babama “ bak baba nasıl olmuş” demem ile ufak bir detayı atladığımı farkettim. Ne göreyim, 1 rakamını ters yapmışım! Ağlayacağım neredeyse, sonra ise o şok haliyle pratik bir fikir geldi, hemen başka bir pasta altlığı alarak sevgili 1 şeklindeki pastamı ters düz ediverdim. Tabi ters hali ile her yerini ganaj ile kaplamıştım, düz hale getirince ve yine ganaj kaplayınca inanılmaz bol çikolatalı ganajlı bir pasta ortaya çıktı, harika övgüler aldım pasta sahibinden”.

armutcom_butik_pasta

Bahar “ önceden beni kimse bilmiyordu ancak armut.com’un katkısı sayesinde şu an çok güzel işler geliyor, o kadar ki geçen günlerde Ankara’dan beni franchise almak için aradılar. Tabii geri çevirdim, şu an bunun kontrolünü sağlayamam ama ilerisi için beni inanılmaz motive etti” diye ekliyor eğlenceli hikayelerini bizimle paylaşırken.

Halen üniversite eğitimine devam eden Bahar ilk iş deneyimini kendi elinin hamuru ile hayata geçirdiği için çok mutlu. Hikayelerinin geçtiği acemilik dönemlerini atarsak son bir yıldır profesyonel anlamda bir butik pastacı kendisi. Armut.com’da ise 5.00 müşteri memnuniyeti ile ortalaması en yüksek butik pastacılarımız arasında. Siz de özel günlerinizde size özel butik pastalarla sevdiklerinize duygusal anılar bırakmak isterseniz, Bahar hemen kolları sıvamak için taleplerinizi bekliyor olacak 

Doğum gününden düğüne, Armut'taki en iyi butik pastacılar ihtiyacın olan her an yanında!

 

 

 

 

TELEFONUNA İNDİR

Armut her zaman, her yerde yanında! Ücretsiz Armut mobil uygulamalarını indir, hizmete en kolay yoldan ulaş!

Mutlu Bir Evden Eve Nakliyat Tecrübesi İçin Ne Yapmalı?

Mutlu Bir Evden Eve Nakliyat Tecrübesi İçin Ne Yapmalı?

Yatak Odası İçin İlham Veren Kendin Yap Örnekleri

Yatak Odası İçin İlham Veren Kendin Yap Örnekleri