Bir Ev Giydirme Sanatı: Boya!

Bir Ev Giydirme Sanatı: Boya!

Bugün armut.com’un en eski üyelerinden Salih Katipoğlu Usta’mız ile Ebru Hanım’ın evini ziyarete gittik. Ebru Hanım, armut.com aracılığı ile hem taşınma, hem marangoz hem de boya ve duvar kağıdı işlerini halletti. Salih Usta ise evin boya ve duvar kağıdı kısmından sorumlu devlet bakanımız oluyor.

Sabah erkenden poğaçalarımızı alıp Ebru Hanım’ın evinin yolunu tuttuğumuzda açıkçası ben biraz stresliydim. Ebru Hanım radyoloji uzmanı ve şansımıza sabah ilk seansta bir hastası vardı. Bu nedenle 7:30’da kapılarında soluğu aldık ki kendisini 9’daki hastasına yetiştirebilelim. Ebru Hanım ve eşi kapıda bizi karşıladıklarında ne kadar sıcakkanlı ve inanılmaz sevimli bir çift olduklarına inanamadım. Bizim için kahvaltı sofrası hazırlamış, tazecik çayımızı demlemişlerdi bile. Ben hemen birkaç fotoğraf çekmek için evi dolaşmaya başladım, bu esnada Salih Usta’nın işçiliği ile ilgili övgüleri de bir bir alıyordum. O an anladım ki Salih Usta sadece müşteri değil, aynı zamanda yaptığı iş ile dost da kazanıyordu.

boya_ustasi_istanbul

Salih Usta, ortaokul ve lise eğitimini Bingöl’de yaparken yaz tatillerinde İstanbul’a amcalarının yanına gelip, harçlığını çıkarmak için boya,alçı,tadilat ustalarının yanında çıraklık yapıyormuş. Karadeniz Teknik Üniversitesi MYO İşletmecilik Bölümü’nü kazandığında bile boya işi ile uğraşmayı kafasına takan Salih usta için boyacılık mesleği aslında bir 'ev giydirme sanatı'.

Salih Usta’mız mesleğini pekiştirmek için birçok sertifika programına dahil olup kendisini geliştirirken, aynı zamanda ünlü bir boya markasının da sertifikalı boya ustalığını yapıyor. Armut.com ile tanışması da aslında bu vesile ile oluyor.  Boya firmasının internet üzerinden kendisine bağlı ustaları listelediği sayfasında gezinirken internette armut’a rastlıyor. Aslında çok beklentisi olmadan armut.com’a giriş yapıyor. Hemen profilini dolduruyor, ve bundan yaklaşık 3 saat sonra kendisini Aslı Hanım (ilk müşterisi) arıyor ve anlaşıyorlar.

Bu arada bahsi geçen olaylar 2012 senesinden. 3 sene önceki müşterisinin ismini nasıl hatırlamış yahu diye sorabilirsiniz. Hemen cevaplamak istiyorum, en başta söylemiştim ya teknolojik ustamızın özelliği sadece müşteri değil dost da kazanıyor olması. Hatta birkaç hafta önce Üsküdar’da Aslı Hanım ile yolda tekrar karşılaştıklarında, Aslı Hanım bu sefer annesinin evini boyatmak istediğini söylüyor, ilk müşterisi olan Aslı Hanım ile şimdi ikinci kez işini yapacağı zaman aralığındaki fark muazzam, çünkü artık 202 yorumu var Salih Usta’nın. Söylemezsem çatlarım, iki arada bir derede oturup çay içip bir de dedikodu yapıyorlar, böyle de samimi insanlar.

Salih Usta oldukça  teknolojik bir usta. Neden derseniz daha ilk günden yanında sürekli taşıdığı USB bellek ile profilini tamamlarken tüm sertifikalarını da eklemeyi kesinlikle unutmamıştı. Sonrasında da armut üzerinden gelen işlere hızlı cevap verebilmek için akıllı bir telefona geçen Salih Usta, dört gözle bir mobil uygulama yapmamızı bekliyor.

boya_dekorasyon

Salih Usta, yani nam-ı diyar teknolojik ustamız armut’ta olduğu bu süre zarfında hep müşteri odaklı çalıştığını, ilk işinden gelen olumlu yorum sonrası kendisine daha çok iş geldiğini, iş kazanımları ile güzel yorumların da arttığını söylüyor. Bu güzel yorumlara kötü bir yorum eklenmemesi için hep daha dikkatli davranıp, hep bir önceki işinden daha mükemmeli aradığını da anlatıyor. Olay onun için kariyer, isim ve imajmıs. “Hiçbir şey bana yeni yazılan bir yorumu okumak kadar haz vermiyor” diyor teknolojik usta. Yaptığı işin insanlar ile kurduğu diyaloğun olumlu veya olumsuz kısa bir özeti olduğuna inanıyor. Armut aracılığı ile kültürlü, samimi insanların olduğu bir çevreye sahip olduğunu, bu şekilde ister istemez insanın kendindeki eksikleri görüp, yaşam tarzında, giyim tarzında bir değişikliğe gittiğini iletiyor.

boyaci_usta_istanbul_ankara_izmir

Müşterilerinin aileden biri olarak gördüğü Salih usta yeri geldiğinde müşterisi ile mutfakta yemek yapıp, beraber bulaşıkları yıkayan bir usta.  Amacının sadece para kazanmak olmadığını ileten teknolojik ustamız aynı zamanda AKUT gönüllü üyesi. Yine armut üzerinden kendisine ulaşan bir müşterisi UMKE’de çalışıyormuş ve sohbetleri esnasında ortak bir noktaları olduğu ortaya çıkıyor. Salih Usta’yı UMKE’ye davet etmişler  ve en kısa zamanda ne yapabileceklerine bakmak için görüşeceklerini gözlerinin içi parlayarak anlatıyor ustamız.

Haftanın her günü armut’tan gelen işlerle takvimi dolu olan teknolojik ustamızdan siz de boya ihtiyacınız için teklif almak isterseniz aşağıdaki linke tıklayarak ihtiyacınızı yazmanız yeterli. Sizi de tanımaktan mutluluk duyacağına ve yardımcı olmaktan keyif alacağına biz eminiz.

Evini boyatmak mı istiyorsun?

İşinde uzman yüzlerce boya badana ustası Armut'ta!

 

 

Yatak Odası İçin İlham Veren Kendin Yap Örnekleri

Yatak Odası İçin İlham Veren Kendin Yap Örnekleri

Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır, Sökülür Ve Yapıştırılır?

Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır, Sökülür Ve Yapıştırılır?